Hipertenzija ili visok krvni pritisak je glavni faktor rizika za kardiovaskularne bolesti, kao što su moždani udar, srčani udar ili aneurizma. Prema istraživanjima, gotovo polovina svih odraslih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama ima visok krvni pritisak. Nažalost, nisu svi oni koji pate od ove bolesti toga svjesni. Dakle, ako ste imali sreće saznati da imate hipertenziju, važno je znati kako je kontrolirati. Evo 7 savjeta koji vam mogu pomoći u kontroli hipertenzije.
- Držite se zdrave ishrane
Osim genetike, jedan od glavnih uzroka hipertenzije je nezdrava ishrana. Dakle, ako želite smanjiti krvni pritisak, važno je pridržavati se zdrave ishrane. Pokušajte izbjegavati masnu hranu, jer holesterol u njoj s vremenom začepljuje arterije. Trebali biste težiti uravnoteženijoj ishrani.
U svoj jelovnik stalno uključujte voće i povrće. Ona će vam pružiti razne vitamine i minerale. Također, sadrže vlakna koja pomažu u lakšoj probavi. Ako planirate unositi proteine, najbolje je konzumirati mršavije meso, poput piletine i ribe. To su manje masne opcije koje pružaju jednaku količinu proteina.
- Pratite svoju tjelesnu težinu
Ako imate prekomjernu težinu ili ste gojazni, veća je vjerovatnoća da ćete u kasnijem životu razviti hipertenziju. Zbog toga je veoma važno pratiti svoju tjelesnu težinu. Jedan od očiglednih znakova nezdrave težine je šira obim struka. Dakle, osim što pratite svoju težinu, trebali biste također pratiti obim svog struka.
Ako želite održavati zdravu težinu, pobrinite se da ne jedete više nego što je potrebno vašem tijelu. Trebali biste izračunati svoj dnevni kalorijski unos i ne prekoračiti tu granicu. Ako jedete više nego što je potrebno, na kraju ćete dobiti na težini. Osim što jedete unutar svojih dnevnih kalorijskih potreba, trebali biste se baviti i fizičkom aktivnošću.
Srećom, postoji mnogo načina kako možete vježbati. Ako želite povećati kardiovaskularnu izdržljivost, važno je baviti se vježbama poput trčanja ili pješačenja. Također možete isprobati druge sportove, kao što su košarka, nogomet ili čak borilačke vještine. Preporučuje se redovno vježbanje kako biste izbjegli nakupljanje kilograma, ali nemojte pretjerivati.
Zapamtite, ako imate hipertenziju, prekomjeran napor može opteretiti vaše tijelo. Dakle, trebate balansirati treninge.
Cardione, snažan lijek za kontrolu hipertenzije ili visokog krvnog pritiska, je glavni faktor rizika za kardiovaskularne bolesti, kao što su moždani udar, srčani udar ili aneurizma. Prema istraživanjima, gotovo polovina svih odraslih osoba u Sjedinjenim Američkim Državama ima visok krvni pritisak. Nažalost, nisu svi oni koji pate od ove bolesti toga svjesni. Dakle, ako ste imali sreće saznati da imate hipertenziju, važno je znati kako je kontrolirati. Evo 7 savjeta koji vam mogu pomoći u kontroli hipertenzije.
- Smanjite unos natrija
Ako želite kontrolirati hipertenziju, važno je smanjiti unos natrija. Natrij je prisutan u većini namirnica, koristi se kao vezivo i stabilizator. Također se koristi kao aroma za hranu. Neophodan je za ljudski organizam jer pomaže u prijenosu nervnih impulsa i kontrakciji i opuštanju mišića.
On također pomaže u održavanju ravnoteže soli i vode u organizmu. Međutim, ako unosite previše natrija, ravnoteža u krvi može biti narušena, što može uzrokovati visok krvni pritisak, moždani udar i srčane bolesti. Stoga je najbolje ograničiti unos natrija na minimum potreban za pravilno funkcionisanje organizma, što je 500 mg.
- Izbjegavajte pušenje
Pušenje je jedna od najgorih stvari koje osoba s hipertenzijom može učiniti. Pušenjem cigarete, zidovi arterija prekrivaju se hemijskim tvarima. To olakšava nakupljanje masnoća i oštećenje arterija. Ako niste oprezni, to može dovesti do ozbiljnih bolesti, poput moždanog udara ili srčanog udara. Stoga biste trebali izbjegavati pušenje.
- Redovno provjeravajte krvni pritisak
Čak i ako se trudite živjeti zdravije, može doći do trenutaka kada ćete posrnuti. Zato je najbolje redovno provjeravati krvni pritisak. To će vam pomoći da prepoznate promjene u krvnom pritisku i poduzmete potrebne promjene u načinu života.
Zapamtite da je hipertenzija vrlo složena bolest koja zahtijeva stalno praćenje. Jednog dana vaš krvni pritisak može biti u redu, a drugog dana može biti visok. Stoga je preporučljivo imati aparat za mjerenje krvnog pritiska kod kuće. Ako planirate kupiti aparat, preporučuje se da se obratite dobavljaču aparata medicinske klase, više informacija možete pronaći ovdje. Tako ćete osigurati da vaš aparat bude najkvalitetniji.
- Smanjite unos kofeina
Iako konzumiranje kafe ima nekoliko prednosti, previše kofeina u krvi nije dobro. To može uzrokovati ubrzanje srčanog ritma, a u najgorem slučaju, čak i razvoj srčanih aritmija. Takvo stanje može dovesti do ozbiljnijih bolesti, kao što su srčani udar i moždani udar. Dakle, ako imate hipertenziju, najbolje je ograničiti unos kofeina.
- Naučite nove tehnike opuštanja
Iako je glavni faktor hipertenzije genetika, stres je još jedan važan faktor. Zbog toga biste trebali naučiti upravljati stresom. Svaka osoba doživljava stres. To je dio života i neizbježno je. Međutim, ako ne znate kako ga kontrolirati, stres vam može naškoditi. Stoga je važno naučiti nove tehnike opuštanja. Pokušajte s meditacijom jer ona može pomoći u smanjenju anksioznosti i strahova. Također možete isprobati vježbe joge, jer istezanje u okviru joge također pomaže u opuštanju. Da biste bolje kontrolirali hipertenziju, možete uključiti CBD ulje.
Zaključak
Hipertenzija je opasno stanje koje može dovesti do ozbiljnih bolesti poput moždanog udara, srčanog udara i aneurizme. Dakle, ako imate ovu bolest, morate je stalno pratiti. Uz pomoć ovih savjeta, možete učinkovito kontrolirati svoju hipertenziju.