17. Evropska sedmica prevencije raka grlića maternice ove godine obilježava se od 23. do 29. januara.
Kroz tekuću sedmicu cilj Evropske asocijacije za rak grlića maternice je podizanje svijesti žena o ovoj bolesti sa željom da počnu razmišljati o svom reproduktivnom zdravlju, kao i da koriste dostupne mjere primarne i sekundarne prevencije.
Udruženje ginekologa i perinatologa Tuzlanskog kantona kao i profesori te studenti Medicinskog fakulteta u Tuzli tokom čitave godine nastoje edukovati društvenu zajednicu na temu raka grlića maternice. Ističu da je broj žena koji na godišnjem nivou umre od ove bolesti enormno velik kako u svijetu tako i u Bosni i Hercegovini, a da se redovnim pregledima bolest može utvrditi prije nego što bude opasan za život. Evropska sedmica prevencije raka grlića maternice za cilj ima odašiljanje informacija o ovoj bolesti, jer svaki novi podatak sa kojima raspolažu žene o ovoj bolesti može da spasi nečiji život.
Rak grlića maternice je preventabilno oboljenja i kao takvo ukoliko se na vrijeme otkrije 100% je izlječiv. Dakle, prevencija od ove bolesti su redovni ginekološki pregledi, a od protekle sedmice Bosna i Hercegovina je jedna od zemalja koja raspolaže za hpv vakcinama, koje će također, u narednom periodu biti prevencija od raka grlića maternice.
Rak grlića maternice u ranoj fazi općenito ne daje znakove ili simptome. Ako se bolest ne otkrije na vrijeme, a prepoznaju se simptomi i dijagnosticira se rak grlića matenice onda počinje borba za život i liječenje koje može trajati godinama. Znakovi i simptomi uznapredovalog raka grlića maternjice uključuju sljedeće:
Promjene na grliću maternice često se ne manifestiraju ozbiljnijim simptomima sve dok ne poprime maligni znak. Na bolest može ukazivati krvarenje između mensturalnih ciklusa, nakon spolnog odnosa ili menopauze, kao i vaginalni iscjedak neugodnog mirisa. Međutim, prvi ozbiljni simptomi obično se javljaju kad se rak proširi na mjehur, crijeva, pluća ili jetru. Ukoliko je bolest uznapredovala, simtpomi mogu uključivati bol u leđima, nogama i predjelu zdjelice, otekle noge, umor, gubitak apetita i tjelesne težine. Simptomi čak i tad mogu zavarati i navesti na pomisao da je riječ o nekom drugom oboljenju, pa je precizna dijagnostika vrlo važna.
Rak grlića maternice najčešće se javlja kod mlađih žena, između 35. i 50. godine života. U Bosni i Hercegovini od karcinoma grlića maternice u 2020. godini oboljelo je 312 žena, a umrlo 153. Veliki broj žena prvi put se javi ginekologu kada je bolest uznapredovala i kada je liječenje teško i neizvjesno.
Mehmed Smajlović