Mjesec oktobar je mjesec roza vrpce. To je mjesec kada razne organizacije i žene cijelog svijeta, pokušavaju ukazati na problem sve češćeg obolijevanja od raka dojke.
Broj oboljelih od raka dojke zadnjih godina ima trend rasta, te ova opaka bolest čini jednu četvrtinu svih malignih oboljenja kod žena u Bosni i Hercegovini. Najveći broj oboljelih žena je u dobi od 60 do 79 godina, zatim od 50 do 59 i od 65 do 69, a javlja se i u 20-im godinama.
Rak dojke je najčešći uzrok smrti žena od malignih bolesti i najčešći pojedinačni uzrok smrti žena u FBiH, iza moždanog udara i bolesti srca. Bez obzira na napredak dijagnostike i terapije, broj umrlih raste zbog otkrivanja bolesti u uznapredovalim stadijima. Veliki postotak malignih neoplazmi dojke otkriva se u uznapredovalom, tj. u III I IV stadiju bolesti.
Brojevi pokazuju da se rak dojke kod velikog broja pacijenata otkriva kasno, u zadnjim stadijima, kada tretman vrlo često nije uspješan, te je iz ovog razloga i broj umrlih od ove bolesti tako visok. Bitno je da naglasimo da je ovo karcinom koji se može na vrijeme otkriti i vrlo uspješno liječiti ako se otkrije u prvim stadijima bolesti.
Rano otkrivanje raka dojke može se postići na slijedeće načine: samopregled dojki, doktorski pregled, ultrazvučni pregled i mamografija. Najadekvatniji raspored dijagnostičkih metoda je: od 20. godine samopregled, a od 35. godine i klinički pregled dojki jednom godišnje. Prva mamografija (base line mammography) u 40. godini ili ranije kod rizičnih grupa (s porodičnom anamnezom raka dojke). Mamografiju treba ponavljati svake 2 godine, tj. svake godine od 50. godine života, a rizične grupe 5 godina prije pojave raka dojke kod srodnika.
Koliko je mamografija bitna govore i podaci da zemlje koje su prije nekoliko decenija počele s organiziranim testiranjem i edukacijom imaju značajan pad smrtnosti. Kao prventivna mjera takođe se koristi i upoznavanje žena s pravilnim načinom samopregleda dojki svakog mjeseca 5 do 10 dana poslije menstruacije te ukazivanjem na potrebu za hitnim javljanjem doktoru ukoliko se primijete bilo kakve promjene na dojkama. Rak dojke nije problem samo žena nego i muškaraca.
Mnogobrojne ankete pokazale su da veliki broj žena nije dovoljno informisano o raku dojke. Kako bi se smanjila smrtnost od ove opake bolesti potrebno je konstantno podizanje svijesti o tome kako je neophodna aktivna briga građana za svoje zdravlje, zatim promocija zdravog životnog stila, smanjenje loših životnih navika kao i konstanta edukacija na ovu temu uz redovnu kontrolu.