Učenici Osnovne škole Novi Grad Tuzla danas su na Aleji mladosti na Slanoj Banji odali počast žrtvama stradalim 25. maja 1995. godine na tuzlanskoj Kapiji, kada je u granatiranju s položaja Vojske Republike Srpske život izgubila 71 osoba, većinom mladih.

Polaganjem cvijeća i prisustvom na mjestu sjećanja, učenici su dostojanstveno obilježili jedan od najtragičnijih dana u novijoj historiji Tuzle. Na ovaj način, škola već tradicionalno njeguje kulturu sjećanja i uči nove generacije o važnosti poštovanja prošlosti i suosjećanja.

“Važno nam je da učenici razumiju značaj ovog datuma i razvijaju svijest o miru i odgovornosti prema zajednici”, poručili su iz škole.
OŠ Novi Grad Tuzla i ove godine pokazala je da sjećanje na tuzlansku mladost i opomena na zločin na Kapiji ostaju dio kolektivnog identiteta grada i njegovih najmlađih stanovnika.


